WIRUSOOCHRONA
Dodane przez admin dnia Lutego 18 2021 19:41:50
#lekcjaHIGIENY #wirusoochrona

"Wirusoochrona” w Szkole Podstawowej Fundacji "Elementarz" w Jackowie

Dnia 16 lutego 2021 roku odbyły się w naszej szkole zajęcia w ramach wojewódzkiej Akcji informacyjno-edukacyjnej pt. "Wirusoochrona”, w których wzięli udział wszyscy uczniowie klas I-III. Podczas tych lekcji wykorzystano materiały edukacyjne przygotowane przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach.
Akcja ta była okazją do powtórzenia posiadanej wiedzy, zaprezentowania umiejętności uczniów, ale też przyczyniła się do nabycia nowych wiadomości. Zajęcia dotyczyły zarówno przeciwdziałania koronawirusowi, jak i szeroko rozumianej higienie osobistej, która jest podstawą zdrowia. Po podaniu tematu zajęć i krótkim wprowadzeniu razem stworzyliśmy obrazkową mapę myśli. Okazało się, że uczniowie posiadają ogromną wiedzę na temat zasad higieny. By jednak utrwalić tę wiedzę, nasi podopieczni nauczyli się wierszyka o utrzymaniu higieny na pamięć wraz z pokazywaniem. Była to też okazja do przećwiczenia w praktyce dezynfekcji rąk oraz nakładania i zdejmowania maseczki. W dalszej części zajęć uczniowie zapoznali się z różnicami między grypą a przeziębieniem i wypełniali "Mandat zaufania" jednogłośnie stwierdzając, że zdrowie swoje i innych jest bezcenne. W tym miejscu przeprowadzono również rozmowę na temat szczepień ochronnych w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Ostatnim działaniem związanym bezpośrednio z koronawirusem było wykonanie i ozdabianie papierowej maseczki według pomysłu uczestników zabawy.
Oprócz części poświęconej oczywiście zagadnieniom koronawirusa i zasadom, jak się przed nim uchronić, przypomniano i uświadomiono uczniom, że zdrowie zależy przede wszystkim od prawidłowego odżywiania, uprawiania sportu czy dostosowania ubioru do pory roku. Postawiono wiele zadań w tym zakresie. Dzieci miały okazję przećwiczyć na Platformie "Wordwall" zasady dotyczące prawidłowego ubioru, a następnie stworzyć "zdrowy jadłospis" na jeden dzień na podstawie przygotowanych wycinków z czasopism i gazetek promocyjnych. Była także okazja do zażycia ruchu. Otóż, po "Quizie muzycznym” z kategorii "Higiena”, uczniowie stworzyli w małych grupach własne układy taneczne do piosenki "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”. A także rozpoznawali określone dyscypliny sportowe podczas zabawy w "Kalambury”. Zajęcia zakończono krótkim sprawdzianem, którzy wszyscy rozwiązali wspaniale i bez żadnych problemów.
Podsumowując, dzieci były bardzo zaangażowane. Chętnie podejmowały się kolejnych zadań. Wszystko odbyło się w miłej, wesołej atmosferze, o czym świadczą poniższe zdjęcia i krótkie filmiki. Myślę, że zajęcia na długo zapadną w pamięci uczniów i mam nadzieję, że takie lekcje na stałe wpiszą się w harmonogram wydarzeń szkolnych. Poniżej dwa filmy z przeprowadzonych działań.


Film 1

Film 2

Katarzyna Dendek


Rozszerzona zawarto newsa